Xingyiquan

Xingyiquan patří do tradičních stylů čínských bojových umění. I když se techniky v každé škole liší, základní principy zůstávají stejné. V tomto stylu se klade důraz na to, aby „mysl vedla qi a qi vedla sílu“ (yi yi ling qi, yi qi dao li). Mysl a forma jsou dva aspekty, zároveň však tvoří jednotu.

Prostřednictvím vzájemného přizpůsobování se formy a mysli a prostřednictvím působení vnitřního na vnější a vnějšího na vnitřní se kultivují oba aspekty současně. V xingyiquan se psychickým a fyzickým tréninkem dosahuje posílení tělesné kondice i kultivace charakteru, kromě toho však má tento styl i praktické využití v boji.

Xingyi (dosl. forma a mysl), znamená absolutní jednotu a shodu vnější formy s vnitřní myslí. Pohyby jsou přímé, údery mohou být tvrdé i měkké. Tento styl mohou cvičit lidé různých tělesných konstitucí. V xingyiquan je důležité kung-fu (umění boje), forma je uvolněná a mysl ve střehu. Vnější forma se neomezuje pouze na jeden vzorec, pro způsob boje jsou charakteristické mnohé nepravidelné změny a početné sekvence technik.

Základní sestavy xingyiquan tvoří sestava pěti prvků (wuxingquan) a dvanácti zvířat (shi’erxing) atd. Jednotlivé pohyby se většinou cvičí samostatně, tříbí se kung-fu a ne pohyby. Dvanáct forem xingyiquan odráží bojové dovednosti zvířat, jako jsou drak, tygr, opice, kůň, želva, kohout, krahujec, vlaštovka, had, mytický pták tai, orel a medvěd. Při cvičení se však nehledá vnější podoba, ale vnitřní smysl. Základní sestavy vznikly napodobením způsobu lovu a obrany těchto zvířat. Techniky připomínají jejich pohyby a vystihují smysl těchto pohybů. Co se týče pěti prvků, vystihuje xingyiquan vlastnosti kovu, dřeva, vody, ohně a země. Jejich charakteristikou je útok skrytý v obraně.

Xingyiquan se zařazuje do taoistického směru, proto klade důraz na vnitřní práci (neigong). Při reakci na útočníka se vyžaduje myslí vyvolat maximální latentní energii těla, dále „myslí rozhýbat qi, pomocí qi mobilizovat sílu“ a okamžik před tím, než dojde ke kontaktu s nepřítelem, sílu vymrštit (fajin). Nesmí se narovnávat lokty a údery jsou krátké, aby byla síla pronikavá. Xingyiquan je prostý a dynamický styl, jeho pohyby jsou jednoduché, praktické a uspořádané. Zaměřuje se na boj na krátké vzdálenosti, na rychlý útok a přímý úchop.

Xingyiquan tedy vyžaduje naprostou jednotu vnější formy a vnitřní mysli, projevují se v něm specifické dovednosti mnohých zvířat a zdůrazňuje principy „pěti prvků“ (wuxing) a „šestera spojení“ (liuhe). Techniky jsou pevné a hutné, síla je prudká a zároveň plynulá. Tento styl má velký význam pro zdraví i praktický boj.

Pět prvků

Název prvkuNázev prvku čínskynázev pohybu
KovJin [ťin]Pi [pchi]
DřevoMu [mu]Beng [peng]
VodaShui [šuej]Zuan [cuan]
OheňHuo [chuo]Pao [pchao]
ZemTu [tchu]Heng [cheng]

12 forem (zvířat)

Drak (long), Tygr (hu), Kůň (ma), Želva (gui), Kohout (ji), Opice (hou), Krahujec (yao), Vlaštovka (yan), Mýtický pták (tai), Had (she), Orel a medvěd (ying a xiong)