články

22. 11. 2013

10. Buddhismus v Číně

Kdy a jak se rozšířil v Číně buddhismus? Proč je shaolinský klášter tak slavný a proč mohli mniši jíst maso? Desátá část našeho vyprávění o čínských bojových uměních.

8. 10. 2013

9. "Qigong" a buddhismus

Konečně se v našem povídání o čínských bojových uměních dostaneme i k proslulému shaolinskému klášteru...

27. 9. 2013

8. "Qigong" v taoistické tradici

O "qigong" se dnes zajímá mnoho lidí a na poptávku reaguje i nabídka – učitelů, kteří jej vyučují je také mnoho. Čím se liší „moderní qigong" od tradičního?

16. 9. 2013

7. Základní pojmy taoismu

Taoismus je filozofický systém, prověřený tisíciletími. Sedmá část ze série věnované čínským bojovým uměním, napsaná na základě rozhovorů s mistrem Zhai Fengem.

11. 9. 2013

6. K původu bojových umění

Jak vzniklo a jak se vyvíjelo čínské bojové umění? Šestá část povídání o čínských bojových uměních, psaná na základě rozhovorů s mistrem Zhai Fengem.

9. 9. 2013

5. Pravidla pro život

Cvičení bojových umění má být nerozlučně spojené i s pěstováním lidského charakteru. Pátá část našeho povídání o bojových uměních, napsaná na základě rozhovorů s mistrem Zhai Fengem.

2. 9. 2013

4. Příběhy slavných bojovníků

Pokračujeme v objasňování důležitosti etiky boje (wude) pro čínskou historii a kulturu na konkrétních příkladech. Čtvrtá část našeho povídání, napsaná na základě rozhovorů s mistrem Zhai Fengem.

10. 8. 2013

3. "Wude" a právo svrhnout císaře

Bojové umění sehrálo v dějinách Číny důležitou úlohu. Těžké je však odlišit legendy od historické skutečnosti. Třetí článek věnovaný čínským bojovým uměním.

27. 7. 2013

2. "Wu" - aneb bojovat či nebojovat, to je oč tu běží

Moudrost starých Číňanů ukrytá v prastarých znacích. Druhý článek ze série věnované čínským bojovým uměním na pokračování. Napsáno na základě rozhovorů s mistrem Zhai Fengem.

27. 7. 2013

1. Co znamená kung-fu a "wushu"?

Často používáme výrazy kung-fu a wushu, víme ale, co doopravdy znamenají? První článek ze série věnované čínským bojovým uměním na pokračování. Napsáno na základě rozhovorů s mistrem Zhai Fengem.